Známy novinár a spisovateľ Arpád S. opustil Slovensko. Informoval o tom na sociálnej sieti.
Táto fiktívna postava slúži len na vizualizáciu a stelesnenie typického povoľbového emigranta.
Po každých parlamentných voľbách sa nájde menšina, ktorá je s ich výsledkom v rôznej miere nespokojná. Niektorí členovia tejto skupiny svoje zotrvanie v rodnej krajine podmieňujú víťazstvom určitej strany. Dnes sa pozrieme do budúcnosti, z pohľadu časového a priestorového, aké sú predpoklady na dlhodobé usídlenie v krajine s kontinuálnou politicky priaznivou klímou.
Naša fiktívna postava našla útočisko v Prahe, v druhom roku vládnutia kabinetu premiéra Petra Fialu. Všetko nasvedčuje tomu, že to tak zostane do roku 2025. Zároveň však všetko nasvedčuje tomu, že v roku 2025 sa politická situácia parlamentnými voľbami posunie ku novému globálnemu štandardu, aký vidíme v Taliansku, Francúzsku, Rakúsku, Holandsku, dokonca na Slovensku či v Spojených štátoch amerických. Pravdepodobne krajiny, ktoré nie sú menované vyššie, sú teraz plné emigrantov typu Arpáda S. A naopak tie menované sú možnože zaplnené emigrantmi z liberálne naladených štátov. Kam však povedú ich kroky, ak resp. keď sa pre nich priaznivé politické podmienky zmenia? V každej jednej demokratickej krajine, sa o politickej moci rozhoduje vo voľbách, a porazená menšina sa musí (aspoň dočasne) podriadiť vôli väčšiny. Potom je to už na predstaviteľoch tej ktorej skupiny, ako strávia čas od posledných do najbližších volieb. Ako je ten čas strávený determinujú výsledky volieb a tento cyklus sa neustále opakuje. To prakticky znamená, že v žiadnej demokratickej krajine, nieje možné natrvalo zabezpečiť vládnutie určitého režimu. Zabezpečiť sa dá jedine zvolenie vlády podľa aktuálnych preferencií väčšiny obyvateľstva.
Ak sa vrátime na Slovensko, boli tu určité naratívy o krásnej krajine len tých ľuďoch v nej. Čo však so zvyškom Európy a severom amerického kontinentu, keď vidíme, kam sa posúvajú politické preferencie ich obyvateľov? Nebolo by načase zamyslieť sa nad pojmami tolerancia, rešpekt, akceptovanie iného názoru, racionálna argumentácia ?
Aká bude teda odpoveď na otázku, kam po voľbách zamieria tí nespokojní? Poradil by som im, nech sa vrátia domov. Jednak doma iste na nich aspoň niekto čaká, a zároveň na väčšinu tam vonku práve nikto nečaká.
1. neviem aké percento slovákov by bola... ...
Michalt1 To o tej tolerancii sa týka aj... ...
do Bohumína ? ...
darmo Árpi skombinovaný s Šimečkom st. =... ...
k Šimečkovi staršiemu už aj Arpi pribudne ...
Celá debata | RSS tejto debaty